Facebook Pixel Sportdog.gr | Τρίμπαλο κορυφής για ΠΑΟ στις Σέρρες - ’’Μαγεία’’ Μπερνάρ, εξωγήινος Γερεμέγεφ! (ΒΙΝΤΕΟ)
Ποδόσφαιρο
| 2024-02-11 18:58:00

Sportdog Team

Σημαντικό τρίποντο για το Τριφύλλι, το οποίο πάτησε κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την υποχρέωση και επικράτησε του Πανσερραϊκού με 3-0 χάρη στα γκολ των Βέρμπιτς, Παλάσιος και Γερεμέγεφ, με τους Πράσινους να πατούν έστω και προσωρινά κορυφή! Επόμενος αγώνας με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας την Τετάρτη (14/02).

Έτσι ξεκίνησαν το ματς Πανσερραϊκός και Παναθηναϊκός!

Ο Φατίχ Τερίμ προτίμησε να κάνει εκτεταμένο ροτέισον και ο Τούρκος κόουτς του Παναθηναϊκού έκανε 8 αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι, κόντρα στον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα, οι Πράσινοι παρατάχθηκαν με 4-3-3. Ο Λοντίγκιν βρισκόταν στο τέρμα, με τους Βαγιαννίδη, Ακαϊντίν, Ούγκο και Χουάνκαρ τετράδα στην άμυνα. Ζέκα, Βιλένα και Μπερνάρ ήταν στον άξονα, με τους Παλάσιος-Βέρμπιτς στα άκρα και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά, ο Πάμπλο Γκαρσία έψαχνε μια υπέρβαση και επέλεξε τους εξής 11: Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Διαμαντής, Στάικος, Ουεντραόγκο, Μορέιρα, Ουάρντα, Τομάς, Άλεκσιτς.

Πράσινη καταιγίδα στις Σέρρες!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αποφασιστικότητα στην αναμέτρηση, θέλοντας να πάρει γρήγορα κεφάλι στο σκορ και τα κατάφερε. Στην πρώτη φάση του ματς, οι Πράσινοι σκόραραν όταν ο Μπερνάρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς σημείωσε το 0-1. Ο Σλοβένος πέτυχε το τέρμα στο 9' και... ξεκλείδωσε την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Τερίμ. Οι άνθρωποι των γηπεδούχων ήταν έξαλλοι με τον μη καταλογισμό φάουλ στη φάση, όμως διαιτητής και VAR δεν είδαν παράβαση.

Οι Αθηναίοι έριξαν ταχύτητα μετά το τέρμα, όμως συνέχισαν να κυριαρχούν και έδιναν τον τόνο στο παιχνίδι. Στο 20ο λεπτό ο Μπερνάρ τροφοδότησε έξοχα τον Βιλένα αλλά αυτός αστόχησε μπροστά από τον Χόβαν. Ό,τι δεν κατόρθωσε ο μέσος των Πράσινων, μπόρεσε να υλοποιήσει ο Παλάσιος. Ο Αργεντινός άσος πήρε την πάσα του Μπερνάρ και έκανε όμορφο πλασέ για το 0-2 στο 31ο λεπτό. Για τον Πάμπλο Γκαρσία τα προβλήματα δεν είχαν σταματημό, καθώς αναγκάστηκε να αλλάξει και τον Διαμαντή βάζοντας τον Σοφιανό στη θέση του!

Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν τον αγώνα και με τον Αμρ Ουάρντα να είναι μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι. Ο Πανσερραϊκός είχε τη στιγμή του στο 44ο λεπτό, όταν η ''βολίδα'' του Ντανκερλούι σημάδεψε το δοκάρι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2.

Έβγαλε την υποχρέωση και πάτησε κορυφή!

Οι Σερραίοι ήταν ενεργητικοί με την έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Στο 57ο λεπτό ο Φατίχ Τερίμ πέρασε τον Γιάννη Κώτσιρα αντί του Μπένιαμιν Βέρμπιτς. Ο Έλληνας πολυθεσίτης άγγιξε και το πρώτο του γκολ στη σεζόν, όταν στο 59' έκλεψε την μπάλα και σούταρε αλλά ο Χοβάν απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Παλάσιος δεν είχε ισορροπία και έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία ήθελαν να απειλήσουν, όμως ούτε μέσω των στατικών φάσεων ούτε μέσω open play καταστάσεων τα κατάφερναν και ο Ουρογουανός τεχνικός αποφάσισε να τα παίξει... όλα για όλα. Αντικατέστησε τους Άλεκσιτς και Τομάς, βάζοντας εντός αγωνιστικού χώρου τους Μπεντανκόρ και Χατζηστραβό στο 69'. Ο Ισπανός φορ έκανε αισθητή την παρουσία του αμέσως και σούταρε, ενώ μετά την εκτέλεση του κόρνερ χρειάστηκε ο Λοντίγκιν για να μην παραβιαστεί η πράσινη άμυνα!

Στο 74' ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ, με τον Σπόραρ να στρώνει στον Βιλένα και αυτός με κεφαλιά - ''ψαράκι'' νικήθηκε από τον Χοβάν και εν συνεχεία η προσπάθεια του Μπερνάρ μπλοκαρίστηκε. Στο 80ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, ενώ 2 λεπτά μετά ο Μπερνάρ έκανε κι άλλη τελική με τον Χοβάν να τη βγάζει ξανά. Ο Τερίμ έβαλε τους Σένκεφελντ και Λημνιό στα τελευταία λεπτά, με τον Ολλανδό αρχηγό να επανεμφανίζεται μετά από καιρό. Στο 88' ο Ζέκα εξαπέλυσε δυνατό σουτ, όμως δε βρήκε δίχτυα.

Στο 89' μπήκε ο Γερεμέγεφ στο παιχνίδι και 2 λεπτά μετά τι συνέβη, άραγε; Προφανώς και σκόραρε για το 3-0, αφού ύστερα από το σουτ του Μαντσίνι παρενεβλήθη και ήταν αυτός που ολοκλήρωσε τον χορό των τερμάτων!

Πανσερραϊκός: Χοβάν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Διαμαντής, Στάικος (84' Γούλερι), Ουεντραόγκο (46' Πεταυράκης), Μορέιρα, Ουάρντα, Τομάς, Άλεκσιτς (69' Μπεντανκόρ).

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ούγκο, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ, Βιλένα (89' Μαντσίνι), Ζέκα, Παλάσιος (84' Λημνιός), Βέρμπιτς (59' Κώτσιρας), Μπερνάρ (84' Σένκεφελντ), Σπόραρ (89' Γερεμέγεφ).

Ακολουθήστε το sportdog.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις