Detalj sa meča KK Crvena Zvezda - KK Zadar Džoel Bolomboj (Foto: Sportal / Aleksandar Dimitrijević)
i

Zvezda deklasirala Zadar u Areni! "Dvocifrena petorka" uništila hrvatski tim

Tanja Ćulafić - Vest objavljena: 20:40 - 11.02.2024

Košarkaši Crvene zvezde su meč 20. kola ABA lige rešili rutinski. U prvih 20 minuta su napravili razliku koju Zadar nije mogao da istopi i na kraju su slavili više nego ubedljivo 93:54 (31:12, 22:10, 20:18, 20:14).

Bila je ovo borba Davida i Golijata od prvog minuta i u svim segmentima, pa nije bilo trenutka neizvesnosti na terenu.

Božić je bio najbolji pojedinac na terenu, on je za Zadar ubacio 16 poena, uz sedam skokova i četiri asistencije. Mazalin je bio još jedini dvocifren, meč je završio sa deset poena.

U Zvezdi je najbolji bio Smart, koji je postigao 16 poena, uz pet skokova. Dos Santos je brojao do 13, Bolomboj do 11, a Lazarević i Mitrović do deset, uz koje je Luka dodao i osam skokova. Beogradski tim u ovom meču nije imao pomoć Miloša Teodosića, Branka Lazića i Nikole Topića.

Crveno-beli su otvorili meč sjajnim napadom. Od šuta sa distance, prodora, igre u reketu, u svim segmentima su bili dominantni i brzo su stavili do znanja protivniku da u ovom meču neće imati šanse.

Zadrani nisu imali odgovor za njihovu igru, nisu uspevali da im se suprotstave defanzivno, a pored toga je i ofanziva debelo podbacila.

Luka Božić je brzo izgubio tri lopte, ali je onda zaigrao svoju igru. Ipak, iako je do poluvremena postigao deset poena, trošio je mnogo lopti, ali to je i inače igra Zadra, kojem je on opcija broj jedan u napadu, kako god da mu ide. I sada je bio najbolji pojedinac u svom timu, ali nije bilo raspoloženih saigrača da mu priskoče u pomoć

Bilo je ovo najgore poluvreme zadarske ekipe ove sezone, koje su završili sa svega 22 poena, što i ne čudi, s obzirom na to da joj je procenat ofanzivne realizacije bio niži od 30 posto.

Podbacio je ovaj tim i u onome što mu je inače jača strana, pa je primio dosta poena i iz tranzicije.

Zvezda je diktirala tempo, igrala je brzo, imala je raspoložene pojedince i plan kako da napadne rivala. Nadskočila ga je, uništila šuterski, preuzimala je u odbrani i to je bilo sasvim dovoljno da protivniku ne dozvoli da prikaže ništa u prvih 20 minuta, da obezbedi plus 31 i da već tada napravi nepremostiv jaz između sebe i rival (53:22).

Crveno-beli su se vratili na teren da dovrše ono što su počeli. Odmah su po povratku preko Davidovca došli do desete trojke. Usledilo je još nekoliko minuta sličnih onima u prvom poluvremenu, a onda je došao mali pad kod njih, što je bilo očekivano, a Zadrani su zaigrali znatno bolje. Ipak, gostujući tim nije imao snage da nadoknadi zaostatak iz prvog dela igre, pa je sve ostalo na pokušaju da bude konkurentan u minutima u kojima mu je sudbina već bila određena.

Uveo je Sferopulos tada Ilića u igru, napravio je nekoliko promena, a razlika je bila dovoljno velika da se kriza bezbolno prebrodi.

U nastavku ipak nije bilo sve isto, jer se Zvezda do nešto više od tri minuta pred kraj mnogo više mučila da dođe do pogodaka, ali je onda Smart opet podigao ekipu. Odigao je izvanredno, vezao nekoliko dobrih napada i podigao je pred sam kraj tim da do kraja odigra u istom ritmu i da obezbedi još ubedljiviju pobedu.

Zadar nije uspevao da nađe potrebnu energiju. Božiću, koji je bio sve vreme u igru, ozbiljne je probleme u defanzivi zadavao Lazarević, a njegovom timu do kraja nije proradilo oružje za dalekometnu paljbu, kojim je pokušavao da nešto uradi, a koje ga nije služilo nikako (3/27 za tri), pa nije bilo načina da i u momentima kada je uspevao da odbrani svoj koš to na drugoj strani materijalizuje.

Tako je prvoplasirana Zvezda do 17. pobede došla sigurno, ubedljivo i bez mnogo muke.

Nju sada očekuje gostovanje Mornaru u Baru, dok će Zadrani dočekati meč sa Splitom na 11. poziciji i sa skorom 11-9.

Tok meča

Kraj 93:54

88:48 - Plus 42! Smart pogađa još jednu trojku!  Zadar gubi još jednu loptu. Ilić igra za Mitrovića, koji zakucava. Božić promašuje.

85:48 - Prošla je kriza crveno-belih. Mitrović dobija duel pod košem i pogađa. Drežnjak pogađa trojku, na koju mu odmah odgovara Lazarević. Tu je i Smart da uradi isto. Driblinzima i promenama je napravio poziciju i pocepao mrežicu. Još dva poena donosi isti igrač.

Detalj sa meča KK Crvena Zvezda - KK Zadar (Foto: Sportal / Aleksandar Dimitrijević)

75:45 - Lazarević odlično čuva Božića. Prvi poeni Žganeca iz igre. Mazalin sa linije za slobodna bacanja donosi nova dva poena. na drugoj strani Mitrović igra za Ilić,a, koji je ostao sam ispod koša i lako je to rešio. Mekić sa penala pogađa jedno od tri bacanja.

Kraj treće četvrtine 73:40

73:40 - Sferopulos reaguje. Žganec asistira za Božića, ne može sa njim da izađe na kraj Davidovac, pa Luka ima dva plus jedan. I to koristi da smanji razliku. Nedović ne uspeva da vrati trojku. Opet Dejan pravi faul na protivniku koji je bio na šutu. Opet je Žganec asistirao, ovaj put za Dejvisa, koji je pogodio ispod koša i ima šansu za dodatno bacanje. Tajm-aut za Zvezdu, ne želi trener domaćeg tima da dozvoli da se igrači opuste. Pogodio je po povratku na teren.

73:34 - Ovde je odavno sve jasno. Božić proigrava peti put saigrače, ovoga puta je Klarica dobio loptu pod košem i pogodio. Prokockan napad crvno-belih. Onda Nedović kasni u rotaciji, pa je morao da faulira Dejvisa kasno i dao mu je šansu sa dva plus jedan, što on koristi. Tobi preko Žganeca pogađa sa poludistance. Pokazuje prepoznatljivu meku ruku. Promašili su po jednu trojku Žganec i nedović, a onda je Nemanja faulirao Božića, koji je pogodio oba bacanja.

68:26 - Jusup pokušava da trgne ekipu. Nedović i Gedraitis su se izborili za ukradenu loptu, Litvanac e proigrao Jaga, a on je poentirao na obruč. Tajm-aut traži trener gostiju. Mazalin je poentirao iz svoje pozicije, ali odmah vraća Bolomboj. Igrao je nogom Mazalin, što je nova izgubljena lopta za ovaj tim. lepo je proigrao Davidovac Bolomboja, koji je iza leđa zakucao na drugi obruč.

59:24 - Nastavlja se po starom. Jago šalje pas za Davidovca, koji je bio ispod koša, skočio je Drežnjak ispred njega, a Dejan je samo prosledio loptu Bolomboju. Inercija je povukla igrača Zadra, koji ga je samo dodirnuo, pa je Zvezda iskoristila šansu za dva plus jedan. Lakić je odgovorio dvojkom, a onda je Davidovac pogodio trojku, desetu za crveno-bele.

Poluvreme 53:22

53:22 - Plus 31 za kraj prvog poluvremena. Ilić je postigao jedan poen iz dve šanse sa linije za slobodna bacanja. Jago povećava razliku trojkom, a Mazalin je za kraj uspeo sa poludistance samo da smanji preveliku razliku.

49:20 - Božić dvocifren. Ilić ga je po ulasku u igru odmah faulirao, a on je bio bez greške. Od 20 poena, on je postigao deset za goste. Nije dugo čekao Lazarević u narednom napadu, u kom je sa poludistance povećao razliku, ali to anulira Mazalin preko Ilića. Jago promašuje trojku, ali propust odbrane koristi Lazarević da ispravi njegovu grešku i vati loptu u koš.

44:16 - Neravnopravna borba se nastavlja...  Asistencija Mitrovića, za nova dva poena Gilespija. Izvodi ga Sferopulos, na terenu je Tobi. Žganec na drugoj strani pravi faul u napadu, odmah ga je na grešku naterao naturalizovani Slovenac. Zvezdin centar ispravlja grešku s kraja prve četvrtine i pogađa 2/2 bacanja. napao je Tobija Božić, imao je težak šut, bio je van balansa i promašio je. Lazarević je iznudio dva slobodna bacanja Mazalinu i pogodio je oba.

38:16 -Počeo je Luka da se poigrava, ali Zvezdin Luka... Gilespi je napravio nesportski faul nad Žganecom, koji sa linije za slobodna bacanja donosi jedan poen. Ne koristi Zadar priliku da kazni Zvezdu, pošto Lakić promašuje trojku. Hanga je promašio sa distance, u tranziciji je Zadar, a Jambrović pogađa za tri. Ne uspeva Mitrović da vrati isto merom, a onda Jambrović promašuje zicer. Pokušao je Smart sa poludistance, ali je na mestu bio Zvezdin centar da to ispravi. Skokovinisu pomogli gostima, koji su imali nekoliko pokušaja u narednom napadu, ali nisu to materijalizovali. Luka na drugoj strani napada Jambrovića, Žganec mu ne pomaže i to crveno-bela petica lako rešava poenima ispod koša.

34:12 - Granica od 20 je probijena u prvom minutu. Lazarević igra dobru odbranu na Božiću.  Ostao je sam u prvom napadu Vujačić, koji je šutnuo trojku,  ali je promašio. na drugoj strani Smart ne greši sa osam metara.

Kraj prve četvrtine 31:12

31:12 - Ubedljivo. Žganec sjajno proigrava Božića, koji završava napad sa dva poena. Mitrović na drugoj strani šutira 0/2 bacanja. napao je Luka Hangu, ali je Zvezdina odbrana dobro odgovorila i pomogla mu da sačuva koš, a četvrtina je završena trojkom mađarskog reprezentativca za plus 19.

28:10 - Razlika nastavlja da raste. Hanga je fauliran na prvom koraku, pa sa linije za slobodna bacanja donosi dva poena. Božić igra protiv Mitrovića, odlučuje se da šutne daleko dvojku, ali ne uspeva da pogodio, Bolomboj je najbolji na koku. On je fauliran na drugoj strani i pogodio je oba bacanja. Mnogo lopti troši Božić, što za sad ne donosi rezultat. Napao je jedan na jedan Gilespija, koji ga je odlično čuvao, Zadrov napad se završava promašajem Lakića sa distance. Mazalin je faulirao Gilespija, koji je polovičan sa penala.

23:10 - Već je dvocifren plus. Gedraitis precizan sa distance. Lopta nije dodirnula mrežicu. Mazalin je napao Bolomboja, koji ga je zaustavio blokadom.

20:10 - Božić gubi treću loptu, igraju dug napad crveno-beli, ne može to da brani Zadar, a sve završava Jago trojkom. Sa niskog posta iz teške pozicije vraća koš Luka Božić. Lakić pogađa trojku o tablu, a u tranziciji je Nedović, koji postiže lake poene iz ugla, gde je ostao sam.

14:5 - Nedović je utrčao ispod koša i poentirao. Pokušao je Drežnjak sa distance, ali je promašio, ali je na mestu bio Božić, koji je njegov promašaj ispravio. Lepa akcija za Davidovca, poslao mu je Gedraitis loptu, a on je poentirao na obruču. Tajm-aut za goste.

10:3 - Crveno beli dominantni na startu.  Ne uspeva Božić da pomogne zadru u ovim trenucima.

Meč je počeo.

Uoči meča

Crveno–beli u ovaj meč ulaze posle poraza od Žalgirisa u Evroligi, ali i samo 48 sati nakon zahtevne evroligaške utakmice. Motiva za pobedu ima na pretek baš kao i svaki put kada igra Zvezda.

Sa druge strane, Zadar u Beograd stiže u sjajnom raspoloženju, sa tri vezana trijumfa u regionalnom takmičenju.

U prvoj utakmici ova dva tima ove sezone slavila je Crvena zvezda rezultatom 81:74, a najkorisniji je tada bio Rokas Gedraitis sa 19 poena, dok je Jago dodao 12. Na drugoj strani najraspoloženiji je bio Luka Božić sa 18 postignutih poena.

Trener crveno belih u ovom meču neće moći da računa na povređenog Nikolu Topića, čiji oporavak teče po planu, dok su pod znakom pitanja kapiten Branko Lazić, kao i Miloš Teodosić.

Sutra igramo izuzetno važnu utakmicu za plasman u ABA ligi i to na našem terenu. Zadar je izuzetno opasan tim, u seriji dobrih rezultata i zaista moramo da budemo spremni da odigramo dobru utakmicu.

Joanis Sferopulos

Pred meč je o očekivanjima govorio i centar Zvezde Dalibor Ilić.

Očekuje nas izuzetno važan meč u regionalnoj ligi, imamo dobru poziciju ali želimo pobedu jer pobede donose i dobru atmosferu. Zadar je u odličnoj formi, igraju dobro, i na nama je da se spremimo da odigramo dobru utakmicu kojom bi zadržali prvo mesto na tabeli. Pozivam naše navijače da dođu i pruže nam podršku.

Dalibor Ilić

Zvezda je trenutno na skoru od 16 pobeda i 3 poraza, dok ekipa iz Zadra ima 11 trijumfa i osam neuspeha.

Ono što svakako raduje sve navijače tima sa Malog Kalemegdana jeste činjenica da će meč moći da isprati cela Srbija, pošto je televizijski prenos obezbeđen na B92. Pored pomenutog kanala, prenos će biti, kao i uvek, na Arena Premium1.

Navijači napravili haos na meču, pocepali tunel/Foto: Privatna arhiva
11 57
KK Crvena zvezda

11:57 - 10.02.2024

Zvezda reagovala na incidente: Identifikovani režiseri haosa, zabraniće im se ulaz u halu!

Košarkaški klub Crvene zvezda poražen je utakmici 26. kola najelitnijeg takmičenja u Evroligi od ekipe Žalgirisa rezultatom 93:91. Iako je meč u beogradskoj "Areni" bio pravi praznik košarke, ljagu na sve to bacilo je ponašanje pojedinih navijača, koji su pred kraj meča raznim predmetima gađali sudije, a tim povodom je Zvezda izdala i zvanično saopštenje i najoštrije osudila takvo ponašanje pojedinaca.

Pridružite se

Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj WhatsApp zajednici ili čitajte na Google News.

Sportal VIDEO

Holger Rune / Foto: Joly Victor/ABACA / Abaca Press / Profimedia
22 04
Tenis

22:04 - 18.04.2024

video Rune nezaustavljiv u Minhenu

Danski teniser Holger Rune plasirao se u četvrtfinale ATP turnira u Minhenu gde brani titulu. Pobedio je Danijela Galana rezultatom 2:0, po setovima 6:4, 6:2.

Željko Obradović, Konferencija za medije pred početak košarkaške lige Srbije, FOTO: Aleksandar Dimitrijević / Sportal / Ringier
19 23
Košarka

19:23 - 18.04.2024

video Obradović: Svi znamo ko je i šta je Partizan

Košarkaši Partizana će posle dve godine odsustva ponovo biti deo Košarkaške lige Srbije, a njihov trener Željko Obradović je govorio koliko je značajan povratak crno-belih u takmičenje.

Misliš da je to sve? Nastavi da čitaš, imamo još mnogo toga za tebe :)

Bajer Leverkuzen (AP Photo/Kin Cheung/Tanjug)
23 00
Liga Evrope

23:00 - 18.04.2024

Pa, je l može neko da ih pobedi?! Bajer ponovo preživeo, u 90. minutu remi protiv Vest Hema za polufinale Lige Evrope /VIDEO/

Magija je mala reč za ono što radi Bajer Leverkuzen ove godine. Prosto je nemoguće da svaki meč prežive i da čitavu sezonu nemaju poraz. Ovoga puta Vest Hem je bio blizu, ali je Frimpong promešao odbranu rivala u 90. minutu, imao sreće da se lopta odbije od defanzivaca i završi u mreži čime je poništio gol Antonija iz prvog poluvremena za remi (1:1) i prolaz u polufinale Lige Evrope.